Porady

Jak przytyć 5 kilogramów? Budowa beztłuszczowej masy mięśniowej: dieta, trening i suplementacja

Jak przytyć 5 kilogramów?

Nie zawsze metamorfoza sylwetki musi wiązać się z odchudzaniem. Bardzo często zachodzi proces odwrotny, a mianowicie budowanie masy. Wszak, spora część społeczeństwa na niedowagę, tudzież zbyt niski wskaźnik BMI.

Jak szybko przytyć 5 kilogramów?

Pytań takich jak te postawione w tytule tego akapitu pojawia się mnóstwo. W Internecie i na forach znaleźć można dziesiątki takich zapytań. To pokazuje skalę problemu. Zazwyczaj zadawane są przez mężczyzn, gdyż to właśnie Panowie pragną wyglądać mężniej. Braki w wadze są szczególnym defektem właśnie w męskiej urodzie (choć nie jest to zasada).

Szybkie tycie jest praktycznie niemożliwe. Fizyczne ograniczenia organizmu sprawiają, że zbudowanie masy mięśniowej równej 1-2kg w skali miesiąca to bardzo dobry rezultat. Inaczej sprawa ma się w przypadku tkanki tłuszczowej, gdzie można „utyć” nawet 5-10kg w skali miesiąca. Ale komu zależy na takiej masie?

Budowanie masy mięśniowej – krok po kroku

Jeśli pragniesz przytyć, to musisz wiedzieć, że nie jest to proces łatwy i przyjemny. Wręcz przeciwnie – wymagający i trudny. Jeśli do tej pory Twój metabolizm nie pozwalał nabrać Ci masy, to nie licz na to, że nagle się to zmieni.

Co musisz zrobić by przytyć? Przede wszystkim zadbać o trzy elementy: dietę, trening oraz suplementację. Nie możesz również zapominać o kwestiach mentalnych, tudzież determinacji i motywacji, których utrzymanie często jest trudniejsze od realizacji treningu, czy diety.

Dieta na masę – założenia

Dieta na masę powinna być pełnowartościowa. Przyjmuje się, że należy dostarczyć organizmowi około: 5-6g węglowodanów, 2-2,5g białka, 0,5g tłuszczu na każdy kilogram aktualnej masy mięśniowej. 

Dieta powinna składać się z 6 posiłków. Tym najbardziej obfitym powinno być śniadanie, a najmniej kolacja. Wraz z biegiem dnia, ilość dostarczanych węglowodanów powinna stopniowo ulegać zmniejszeniu.

Trening na masę – założenia

Trening powinien być realizowanyu 3-4 razy w tygodniu. Oparty głównie na ćwiczeniach złożonych, tj tych, które wykorzystują wolne obciążenie. Jakakolwiek izolacja nie jest zalecana.

Zaleca się realizację planu FBW (Full Body Workout). Poniżej prezentujemy przykładowy (najbardziej popularny zestaw).

 1. Nogi (Przysiady)
 2. Plecy (Martwy ciąg)
 3. Klatka piersiowa (Wyciskanie na ławce prostej)
 4. Barki (Wyciskanie sztangi zza głowy stojąc)
 5. Triceps (Wyciskanie francuskie)
 6. Biceps (Unoszenie hantli z supinacją stojąc)
 7. Przedramiona (Zwijanie linki z obciążeniem)
 8. Brzuch (Brzuszki, Nożyce)

Suplementacja na masę – założenia

Niezwykle ważnym elementem budowy masy mięśniowej jest stosowanie suplementów diety. Choć wiele osób sugeruje, że początkowo nie ma potrzeby sięgania po środki wspomagające, to postaramy przekonać Cię – że stosowanie suplementów i odżywek już na starcie jest jak najbardziej zasadne.

Otóż, rynek suplementów diety to nie tylko suplementy diety o działąniu wspomagającym wzrost mięśni. To także środki, których właściwości możemy wykorzystać w celu lepszego zbilansowania diety czy też regeneracji potreningowej. W sklepach dla sportowców znajdziemy multum różnych propozycji. Biorąc pod uwagę ofertę jednego z popularnych producentów – NutrigoLab przygotowaliśmy krótkie wprowadzenie:

 • Nutrigo Lab Mass – to suplement diety, który z powodzeniem możemy wykorzystać w celu uzupełnienia diety o węglowodany czy białko. 
 • Nutrigo Lab Regeneration – suplement do stosowania bezpośrednio po treningu, wspomagający regenerację i przyśpieszający odpoczynek mięśni.
 • Nutrigo Lab Strength – propozycja dla osób, które chcą aby trening był jeszcze bardziej efektywny.

Dlaczego powyższe mogą być stosowane także przez osoby początkujące? Otóż, są to suplementy o sprawdzonym, silnym, acz bezpiecznym składzie – zawierają wszystko co potrzeba, począwszy od kreatyny, poprzez aminokwasy a skończywszy na naturalnych ekstraktach i organicznych związkach chemicznych.

Dieta, trening i suplementacja – czy to wystarczy by tyć 5 kilogramów na miesiąc?

Warto zdać sobie sprawę, że budowa beztłuszczowej masy tłuszczowej w liczbie 5 kilogramów miesięcznie, z punktu widzenia fizyki organizmu jest najzwyczajniej w świecie niemożliwa. Wynik na wadze możemy taki osiągnąć, aczkolwiek w lwiej części będzie to woda i masa tłuszczowa. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *